Основано 1987

Нашето мени

Скарата како една од најстарите верзии за подготовка на храната има многубројни предности – почнувајќи од тоа дека за скара не треба да се користи многу масло, па се до тоа дека скарата кај нас има долга традиција. Ние ви нудиме вкусна скара приготвена со најсвежите суровини набавени за денот.

Појадок

Чорба телешка

180 ден.

Чорба пилешка

170ден.

Кајгана со 3 јајца

140 ден.

Омлет со 3 јајца и пиперка

180 ден.

Омлет со 3 јајца и сирење

180 ден.

Омлет со 3 јајца и шунка

190 ден.

Омлет со 3 јајца и сланина

200 ден.

Омлет со 3 јајца и печурки

180 ден.

Омелет мешан (по желба)

200 ден.

pojadok

СКАРА

Кебап

25 ден.

25 гр
Плескавица

200 ден.

210гр.
Шарска плескавица

260 ден.

260 гр
Плескавица -7

300/550ден.

(330/660 грама )
Колбас- димен

200 ден.

Домашна димена колбасица (160 гр )
Колбасица- свежа

200 ден.

Свежа- домашна (180 гр.)
Пилешки батак

220 ден.

220 грама
Пилешки стек

220 ден.

210 грама
Пилешки Орли

270 ден

300 гр.
Пилешки увијач

270 ден.

250гр.
Парма Стек -похован

290 ден

300 гр.
Побарајте домашно зимско мезе

• пиперка павлака • пиперчиња со урда • цепкани пиперки • љутеница
skara

СКАРА- прод.

Вешалица

270 ден.

200 грама
Свинско Ребро

270 ден.

300 грама
Долга Кременадла ( Томахавка)

350 ден.

400 грама
Кременадла

240 ден.

230 грама
Вратна Кеменадла

250 ден.

250 грама
Свинско филе

330 ден.

250 гр. свежо свинско филe
Телешки Џигер

320 ден.

200 грама
Ражнич

230 ден.

200 грама
Свински Увијач

280 ден

250 гр.
Побарајте домашно зимско мезе

• пиперка павлака • пиперчиња со урда • цепкани пиперки • љутеница

САЛАТИ

Шопска салата

200 ден.

450 гр.
Грчка салата

210 ден.

500 гр.
Македонска салата

190 ден.

500 гр.
Мешана свежа салата

190 ден.

мала/голема
Мимоза салата

170 ден.

400гр.
Зелка салата

140 ден.

Салата од краставица

140 ден.

Салата од домати

140 ден.

Таратур

190 ден.

400гр.
Тиквици

150 ден.

Печена пиперка

40 ден.

лута/блага
СЕЗОНСКИ САЛАТИ

Пиперка павлака

180 ден.

Пиперчиња со урда

160 ден.

Пинџур

180 ден.

Мезе даска

500 ден.

(пинџур, пиперка павлака, домат, краставица, тиквици, пиперчиња со урда)

Предјадења и додатоци

Помфрит мал

160 ден.

300 гр.
Помфрит голем

200 ден.

500 гр.
Лепиња

30 ден.

Нафора

120 ден.

Сирење

140 ден.

овчо 100гр.
Биено сирење на скара

140 ден.

Похован кашкавал со тартар сос

160 ден.

Пирошка (шунка, кашкавал)

180 ден.

Пирошка (сланина, кашкавал)

180 ден.

Шампињони на скара

160 ден

Тавче гравче

200 ден.

Кајмак

100 ден.

salati

Пијалоци

КАФЕ

Еспресо

70 ден.

Макијато

70/80 ден.

мало/големо
Капучино

90 ден.

Нес кафе

100 ден.

Чај

80 ден.

БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ

Кока Кола

100 ден.

0.25 л
Фанта

100 ден.

0.25 л
Швепс, Спрајт, Тоник

100 ден.

0.25 л
Негазиран сок

110 ден.

0.2 л
Пелистерка газирана

80/130 ден.

0,25л/0,75л
Роса

80/130 ден.

0,25л/0,75л
Књаз Милош

80/130 ден.

0,25л/0,75л
ПИВО

Скопско

120 ден.

0.33л
Скопско точено

120/140 ден.

0.33л/0.5л
Скопско Smooth

120/140 ден

0.33л/0.5л
Скопско темно

140 ден.

0.5л
Amstel

150 ден.

0.5л
VINO

Александрија бело/црвено

200 ден.

0.2л
Александрија Cuvée

240 ден.

0.2л
Траминец бело

200ден.

0.2л
Темјаника бело

200ден.

0.2л
Т'га за Југ

200ден.

0.2л
Наливно Тиквеш

260/480 ден.

0,5л/1л
Чаша вино Тиквеш

140 ден.

0.25л

Десерт

Трилече

100 ден.

Сладолед

140 ден.

desserts

Работно Време

ПОНЕДЕЛНИК- САБОТА
09.00 – 24.00ч.

НЕДЕЛА ЗАТВОРЕНО

Резервации

Телефон
(02) 3 224 000

Работиме со: